O dvou maminkách

19. června 2016 v 22:27 | Cecílie |  Děti a rodiče
"Mladá" maminka versus "stará" maminka. Setkávám se poměrně pravidelně s oběma případy. Těžko říct, co je lepší. Asi jak pro koho. Pokusím se srovnat dvě zcela konkrétní maminky. Hodnocení je pouze na základě mého subjektivního dojmu a pro lepší přehlednost je zjednodušené na ano (Usmívající se) - ne (Zamračený), popř. dobré - špatné. V žádném případě se nedá říci, že to platí obecně. Maminka A měla první dítě ve dvaceti, maminka B ve skoro 40 letech.

kritériummaminka Amaminka B
další sourozenecUsmívající seZamračený
zdravotní stav maminkyUsmívající seZamračený
pomoc rodičůUsmívající seZamračený
financeZamračenýUsmívající se
bydleníZamračenýUsmívající se
starostlivost, pečlivostZamračenýUsmívající se
důslednostZamračenýUsmívající se
zkušenost s jinými dětmiZamračenýUsmívající se
hlídání mimo domovUsmívající seZamračený
kontakty s jinými maminkamiUsmívající seZamračený
učení dítěte novým věcemZamračenýUsmívající se
dodržování režimuZamračenýUsmívající se
omezování dítěteZamračenýUsmívající se
počet Usmívající se58
počet Zamračený85

A závěr? V žádném případě nechci, aby to vyznělo v neprospěch jedné nebo druhé skupiny maminek. Na mě to působí tak, že zatímco mladá maminka A nemá ze spousty věcí těžkou hlavu a dítko vychovává cestou nejmenšího odporu, maminka B to má mnohem těžší. Nemůže se už spoléhat na pomoc rodičů, je zodpovědnější, dítěti se věnuje jak nejvíc může. K tomu všemu se mohou objevit zdravotní problémy. Okolí od ní jaksi automaticky očekává, že si vždy a se vším poradí. U maminky A se to nečeká, je přece ještě tak mladá a nezkušená.
Škoda, že spousta právě těch mladých bezstarostných maminek nemá pocit, že by něco mohla dělat jinak nebo lépe. Bohužel, žádná univerzální příručka na výchovu dětí není a chybám se nevyhne nikdo. Ale ne všechno zvládne pak napravit školka, škola nebo družina. Já osobně bych chtěla, aby těch samostatných, poslušných, šikovných a přitom spokojených dětí bylo co nejvíc Usmívající se.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama