Hluboko uvnitř... nitra

11. července 2016 v 22:58 | Cecílie |  Téma týdne
Tam se může skrývat ledasco. Bereme-li nitro jako část duše (popř. ducha, mysli, těla), ukrývají se tam jistě myšlenky. Ani sami nemusíme pořádně vědět jaké, pokud o nich moc nepřemýšlíme. A pokud své nitro poodhalíme, mohou se objevit myšlenky (vzpomínky) na dávné křivdy, smutné, bolestné a proto raději hluboko pohřbené, které nechceme vyvolávat nebo myšlenky děsivé, vzbuzující strach nebo takové za které se stydíme a třeba i jiné... To všechno je ale nehmatatelné, nezměřitelné, neviditelné. Proto je člověk a jeho mysl pořád velkou záhadou.
Budu se tedy raději zabývat něčím více hmatatelným, změřitelným a relativně viditelným. Co třeba takové nitro Země. Co se nachází hluboko uvnitř naší planety? Co víme o samé podstatě našeho světa? Možná se ještě někomu vybaví stavba zemského tělesa, která se učí ve škole: jádro, plášť, kůra. Celkem běžně se popisuje složení, hloubka a teplota u vnitřního i vnějšího jádra. Zde je však třeba si povšimnout nenápadných, ale velmi významných poznámek typu: předpokládá se, že...; vědci se domnívají, že...
Je to logické, když si uvědomíme, že předpokládaná hloubka zemského jádra je 6378 km a dosud nejhlubší vrt světa měří pouhých 12,262 km. Podařilo se provrtat vpodstatě jen kousíček zemské kůry. Přesto měl vrt velký přínos geologický, zároveň však nemalé problémy technické a finanční. Ani nejhlubší místo zemského povrchu nacházející se v Mariánském příkopu v severním Pacifiku v hloubce 10,994 km nepomůže. Prý známe lépe povrch Měsíce, než mořské dno Země.
V tomto případě opět nejsou znalosti podstaty věci nijak valné. Možná to tak má být, co je hluboko uvnitř, je skryté, záhadné, tajemné. Měli bychom si uvědomit, jak málo toho víme o sobě, o našem světě. A přesto se tak rád člověk považuje za něco víc, za pána tvorstva.

Zdroje a více informací:


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Jana Jana | Web | 12. července 2016 v 8:17 | Reagovat

Kdybychom nitro znali...?U Země možná, u lidí mnohdy nic.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama