Přátelství

29. července 2016 v 19:25 | Cecílie |  Pohodové starosti
Jak vlastně přátelství definovat a koho považovat za přítele a koho ne? Je to asi člověk od člověka jiné. Někdo se chlubí vysokým počtem přátel na Facebooku, ale podle mě to nemá s opravdovým přátelstvím nic společného. Význam přátelství je někde úplně jinde a skuteční přátelé se počítají po jednom, ne po desítkách či dokonce stovkách.
Za přítele považuji člověka, který mě dobře zná, mohu mu sdělit i důvěrné věci, udělá si na mě čas, když to potřebuji. Bohužel dnešní uspěchaná doba přátelství moc nepřeje. Na to, aby se svěřil, potřebuje asi každý vhodnou chvíli. Kolikrát nejprve klábosíme o ničem a teprve pak začneme probírat to opravdu důležité. Těžko se člověk rozpovídá, když potká někoho známého náhodou na ulici. Osobní kontakt a čas v tomto případě hrají svou roli. Mám štěstí, protože několik lidí za své přátele mohu považovat a doufám, že to platí i naopak.
Na druhou stranu mě mrzí ztracená přátelství. Na základní škole, střední i vysoké, vždy jsem měla dvě až tři dobré kamarádky, ale doteď se vídám (a to ještě velmi zřídka) už jen s jednou. Byla to opravdová přátelství? Tehdy jsem je za taková považovala, ale časem se naše cesty rozešly a kontakt se postupně přerušil. Zažily jsme spoustu legrace i starostí, dělaly jsme studentské lumpárny, prožívaly společně radost i zklamání, ale najednou to bylo jiné. Už jsme si neměly co říct. Bylo to dospívání, partneři, děti, co nás odcizilo? Nevím. Jen doufám, že se mi se současnými kamarádkami/přítelkyněmi nestane totéž. Najít si kamarádku v dospělosti není už tak snadné, jako v mládí. Člověk se více ostýchá, méně důvěřuje, má daleko méně příležitostí s někým navázat kontakt, více jiných povinností.
Proto bychom na přátele neměli zapomínat a čas si na ně občas udělat. Je to fajn mít se s kým zasmát, probrat děti, manžela, rodiče, nemoci, ... Hned je mi líp, když zjistím, že v tom nejsem sama:) A také rada nebo názor od někoho nezaujatého, ale přitom zasvěceného do problému, často pomůže. A to žádný Facebook nikdy nenahradí, i kdyby na něm měl člověk přátel třeba tisíc.


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Danča Danča | Web | 30. července 2016 v 14:16 | Reagovat

Nádherný článeček, pravdivý..Nojo, ztracená přátelství moc mrzí!

2 karlakarla1 karlakarla1 | 31. července 2016 v 18:04 | Reagovat

Moc hezké! Naprosto souhlasím. Člověk si často myslí, že má přátele a pak přijdou chvíle, kdy zjistí, že to až takoví přátelé nejsou a naopak ti, které člověk za přátele nepovažoval, se tak projeví. Život je pestrý :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama