Daleko od hlučícího davu

19. srpna 2016 v 22:22 | Cecílie |  Filmy, knihy
Pokud jsem měla možnost porovnat knihu a její zfilmovanou podobu (namátkou Jih proti Severu, Sever a Jih, Ptáci v trní, Hrabě de Monte Cristo, Nebezpečné známosti), srovnání vychází většinou ve prospěch knihy. Ne že by filmy byly špatné, ale kniha je kniha. Charaktery nejen hlavních postav bývají popsány podrobněji, děj je zpravidla barvitější a složitější než ve filmu.
Ovšem jak se říká, jsou výjimky potvrzující pravidlo. Vpodstatě náhodou, když jsem byla nemocná a hledala "něco ke zkouknutí," objevila jsem film Daleko od hlučícího davu z roku 2015 (existují ještě filmy z roku 1967 a 1998 natočené podle stejné literární předlohy, ale ty jsem zatím neviděla). Zaujal mě námět, hudba, zpracování, mám prostě tenhle styl ráda a film mě asi i proto celkem nadchl. Nebudu prozrazovat děj, pokud se chcete dozvědět více, tak zde:
Pátrala jsem po stejnojmenné knižní předloze a zjistila, že tento román Thomase Hardyho údajně patří k pokladům anglické literatury. Poprvé byl vydán v roce 1874, u nás v roce 1981 a v roce 2015. Více se o knize můžete dočíst např. zde:
Po zhlédnutí filmu zakoupila jsem tedy knihu a přečetla ji. Musím po pravdě říct, že v tomto případě se mi film líbil víc. Je v něm zachyceno všechno důležité, postavy jsou méně černobílé a tedy sympatičtější, děj svižný (nádhernou venkovskou krajinu není třeba zdlouhavě popisovat, neboť je vidět). Kniha byla napsána osobitým stylem před více než sto lety, člověk se tak při jejím čtení přenese do jiné doby. Film opravdu citlivě některé momenty upravuje tak, aby byly pro dnešního diváka srozumitelnější. Na druhou stranu je v knize zachyceno mnoho myšlenek, které mají co říci i dnes. Osobně doporučuji obojí.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama