Dospělost

28. srpna 2016 v 20:14 | Cecílie |  Pohodové starosti
Občas mě napadá, čím je dospělost vlastně určená. Zda existuje nějaké skutečně objektivní kritérium, kterým je možno ji stanovit.
Je to věk? Ve většině zemí se za dospělého považuje člověk starší 18 let. S tím souvisí, že může uzavřít manželství, realizovat kontrakty, pít alkohol, řídit auto atd. To je ale dospělost na papíře.
Je to naše okolí? Pokud o dospělosti rozhoduje to, jak člověka vnímají ostatní, pak by dospělých bylo na světě velmi málo. Říká se totiž, že děti zůstávají pro své rodiče dětmi celý život.
Je to náš pocit? Pak by byl dospělý každý náctiletý s cigaretou v ruce. A dítětem všichni, kdo nejsou schopni či ochotni nést jakoukoliv zodpovědnost.
Jsou to zkušenosti? Mnozí si tvrdou školou života projdou dříve než v 18 a mohou tak dospět předčasně. Jiní sbírají zkušenosti, postupně se osamostatňují a dospívají pomaleji. Nelze jednoznačně říct co a kdy udělá z dítěte dospělého. Určitě se ale jedná o změnu postupnou, trvající roky.
Já sama už si poslední dobou nepřipadám dospělá, ale tak nějak dospělejší. Na VŠ jsem si myslela, že jsem dospělá, když už nemusím rodičům říkat kam jdu a kdy přijdu (teda pokud jsem nebyla doma). O něco víc dospělá jsem se cítila po svatbě, kdy jsem se začala starat o byt, manžela a chodit do zaměstnání. Pak přišly děti. S každou jejich nemocí či pobytem v nemocnici jsem si připadala dospělá zase o něco víc. A tak vlastně pořád zdolávám jakési pomyslné schody (k) dospělosti. Ke starostem s dětmi přibyl strach a starost o rodiče. Snaha jim pomoci, potěšit je, vyjít s nimi po dobrém. Dospělost spočívá mimo jiné i v tom, že se člověk nestará jen sám o sebe, ale také o ty druhé.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Jenna Jenna | 28. srpna 2016 v 20:55 | Reagovat

Cítím to podobně, pro své rodiče jsme děti a pro své děti dospěláci. Jde jen o úhel pohledu na svět. A strach mám o děti i o rodiče (mám už jen mamku).o to víc se o ní bojím.

2 Cecílie Cecílie | Web | 29. srpna 2016 v 20:29 | Reagovat

Tak to jsem ráda, že to někdo vnímá podobně. Děkuji. Být dospělý není jednoduché.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama