Drátování počtvrté – výběr a použití drátu

30. září 2016 v 10:10 | Cecílie |  Drátování
Výběr drátu
Nabídka drátů je velká. Prodávají se v různých barvách, šířkách a délce. Nejlevnější jsou dráty železné, před prací je stačí naolejovat a hadříkem otřít, zároveň se tak i zahřejí a lépe se s nimi pracuje. Velmi pěkné jsou dráty pozinkované, měděné, cínové. Naopak absolutně nevhodné k drátkování jsou poplastované.
Jakou zvolit šířku:
 • 0,4 nebo 0,5 mm silný vázací (oplétací) drá
  zpevňování a spojování částí, odrátování kamene, ozdobné prvky, výplety
 • 0,8 nebo 1 mm silný vázací drát
  na jemnější konstrukci, obrys udávající tvar, očka na pověšení, smyčky
 • 1,2 nebo 1,4 mm silný vázací drát
  na pevnou konstrukci, rovné části, nosné prvky
Použití drátu
 • Pružina
Tvoří základ smyček. Nejprve se drát navine na kulatou tyč potřebného průměru (je dobré mít v zásobě více tyčí o různých průměrech, já nejraději používám kombinaci 0,8 a 1,6 cm). Nejjednodušší jsou smyčky kruhové. Mezi sundáním ok je třeba vždy tyč pootočit, jinak nevzniknou kruhy, ale ovály! Také je třeba dát si pozor jakým směrem drát navíjíme (zda od sebe nebo k sobě), aby se smyčky daly v případě potřeby dobře navázat.

 • Výplet
Zpevňuje konstrukci, ozdobně vyplní plochu, zkrášlí vybraný předmět.
 1. Smyčkový výplet
  je velmi pevný, používá se při výrobě mís, talířů a plošných i prostorových objektů. Oplétacím drátem se spojují pásy smyček udělané z pružiny.


2. Šitá krajka (smyčkový steh)
se používá velmi často, lze ji využít ke zdobení předmětů: kamenů, vajíček, šperků, keramiky, skla. Dá se různě kombinovat a také se pomocí ní dobře vyplňují drobné plochy. Začíná se dvojitým kroužkem, na kterém vyrobíme cca 5 obloučků => vznikne kytička. Pokračujeme tak, že mezi očka předcházející řady podvlékneme horem konec drátu, vytvoříme oblouček a utáhneme nad drátem tvořícím oblouček.


Pěkně i s názornými obrázky od začátku vysvětleno zde:

3. Sloupkový výplet
začneme stejně, ale v další řadě drát podvlékáme vždy za očko předcházející řady. Hodně se používá při drátování vajec a zvonečků.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama