Svět je jen naší představou... naštěstí

26. října 2016 v 23:41 | Cecílie |  Téma týdne
Myšlenka, že svět okolo není skutečný, nás může překvapit prožíváme-li velikou bolest, ale i v případě obrovského štěstí.
Může se to stát ve chvíli, kdy je člověk velmi smutný, nešťastný, zoufalý. Pokud se dozví nečekaně nějakou zlou zprávu, v prvních okamžicích ho ovládne pocit naprostého neskutečna.
Je to pocit, který mu brání přijmout realitu. Myšlenky se neustále míhají v hlavě, jsou chaotické, neuspořádané a pořád stejné. Stále dokola se vrací totéž: "To není pravda. To se nestalo. To není skutečné. To nemůže být pravda." Dotírají a nechtějí dovolit člověku přijmout skutečnost, která je pro něj příliš bolestná. Brání mu přiznat si pravdu a říct: "Je to tak. Stalo se. Není to omyl ani žert. Je to pravdivé a skutečné."
Je to vlastně obrana před velkou bolestí a ochrana před krutou realitou. A to je moc dobře. Jinak by tu tíhu nešlo unést. Časem se myšlenky odmítající pravdu zklidní a člověk se tak nějak pomalu, postupně začne vyrovnávat s tím, čemu odmítal uvěřit.
A vlastně podobné je to v případě radosti, zamilovanosti nebo štěstí. Člověk nevnímá spoustu věcí okolo sebe, hlavně ty, které by ho ve štěstí rušily nebo vracely nohama na zem. Naopak jiné zase vnímá přehnaně důležitě a dává jim větší význam, než ve skutečnosti mají. Prostě vidí svět úplně jiný, než je. Často mnohem hezčí a lepší alespoň po určitý čas. Dokud nepřijde na to, že skutečnost je jiná a od jeho představy se trochu (hodně) liší. Ale ten krásný pocit, který ve svém neskutečném světě zažil, mu dává sílu se s tím vyrovnat.

Pocitem neskutečna podvědomě chráníme sami sebe. Před něčím, co je nad naše síly. Ať už je to ztráta někoho blízkého nebo krutá realita, bolestné poznání, zklamání v lásce, zrada přítele... je toho dost, s čím se musíme čas od času poprat.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Eliss Eliss | Web | 27. října 2016 v 7:53 | Reagovat

Je to přesně tak, jak to popisujete, když se mi stane něco špatného mám to úplně stejně...

2 Jenna Jenna | 27. října 2016 v 10:43 | Reagovat

Je to pravda, podvědomě se člověk brání, mám to taky tak a asi je nás víc.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama