Pojem gender

8. října 2017 v 21:56 | Cecílie |  Pohodové starosti
K napsání tohoto článku mě inspirovalo letošní lednové speciální číslo časopisu National Geographic. Bylo věnováno genderové revoluci. Nejprve stručné vysvětlení jak chápat pojem gender.
Výraz gender původně znamenal rod. Jak živočišný tak gramatický. V současnosti vyjadřuje spíše kulturně dané odlišnosti mezi muži a ženami. Pokud se chování jedince od společností dané normy liší, může být považován za nenormálního. To se teď s rozvojem liberalizace a snahou společnosti přistupovat stejně k mužům i k ženám poměrně rychle mění. Společnost však na to není vždy připravená a na nové trendy si zvyká jen pozvolna.
Více na: http://www.cavi.cz/gender.html

I kladu (si) otázku: Je problematika genderu znakem společenské vyspělosti nebo jejího úpadku?

Do přečtení zmiňovaného článku jsem pohlavní identitu nevnímala jako problém. Žila jsem v přesvědčení, že pohlaví má jen dvě možnosti: samčí/mužské nebo samičí/ženské. Jenže NG uvádí mnoho dalších možností (asexuál, androgynní, bisexuál, intersexuál, pangender, pansexuál, transgender, transsexuál, ...)! S některými z těchto pojmů jsem se samozřejmě už někdy setkala, ale jiné jsem slyšela poprvé. Souvisí s identitou, pohlavím a projevem, které NG popisuje takto:

GENDEROVÁ IDENTITA (utváří se kolem třetího roku věku)
ženanebinárnímuž

BIOLOGICKÉ POHLAVÍ (svou úlohu hrají genitálie, chromozomy, pohl. žlázy, hormony)
ženaintersexuálmuž

GENDEROVÉ PROJEVY (dávají se najevo oblékáním, chováním, mluvou, ovlivněné kulturou)
ženskéandrogynnímužské

A už se to začíná pěkně komplikovat. Kromě spousty dalších pojmů byly v NG popsány různé rituály související s dospíváním chlapců a dívek, rozhovory s dětmi z různých částí světa o tom, jak gender formuje jejich osud a další zajímavosti. Nejvíce mě zaujaly úvahy o tom, že by se děti neměly považovat ani za kluky ani za holky, ale něco mezi. Aby nebyly např. oslovováním tlačeny do ženské nebo mužské role, ale aby si své pohlaví někdy v budoucnu mohly samostatně zvolit. Lidé usilující o něco takového vycházejí ovšem z mylného předpokladu, že člověk se mužem či ženou nerodí, ale výchovou stává.
Sexuolog Jaroslav Zvěřina však uvádí, že mozek jedince se formuje žensky nebo mužsky již v matčině děloze. Na závěr rozhovoru varuje, že si dnešní společnost svou relativizací všech a všeho zadělává na úpadek. S tímto názorem plně souhlasím a tím odpovídám na položenou otázku.
Podle informací uváděných v NG, během nitroděložního vývoje skutečně může nastat nesoulad mezi chromozomovou sestavou určující pohlaví a jinými složkami, určujícími podle pohlaví anatomii, fyziologii a psychologii. Nestane-li se všechno tak jak má, může se nositel chromozomů XY cítit jako žena a naopak. Kolik takových lidí skutečně existuje a kdy se jedná pouze o snahu odlišit se, být zajímavý, dočasné pohnutí mysli, touhu na sebe upozornit, zviditelnit se nebo módní trend, těžko říct.
Za sebe mohu jen dodat, že v dětském věku jsem se vůbec necítila jako děvče. Nejen, že jsem se převážně s chlapci kamarádila, běžně jsem jako chlapec byla cizími lidmi oslovována. Díky účesu, oblečení i chování jsem jako kluk skutečně vypadala. Nebyla jsem sice nešťastná, ale kdybych si mohla pohlaví vybrat, určitě bych volila - kluka. Naštěstí to tenkrát nikdo neřešil jako genderový problém, časem vše odeznělo a dnes už si mě s chlapem nikdo nesplete (teda doufám:)).
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 VampireNightmare VampireNightmare | Web | 8. října 2017 v 22:14 | Reagovat

Zajímavé to jsem nevěděla

2 Jana Jana | E-mail | Web | 8. října 2017 v 22:43 | Reagovat

Markantní podíl na rozdílnem vnímání fyzického a psychického pohlaví opravdu mají androgeny v prvním trimestru tehotenstvi. Respektive potvrzuje to nejvíce výzkumů atd. Ono je asi i v této otázce nejlepší respektovat dítě takové, jaké je. Nezesmesnovat jej,podporovat jej a ono se to samo nějak vyvine. Jako malá jsem prvně byla princezna a pak si mne lidé pleti s klukem. A jsem 100% baba jak hrom ... jen jak se ostříham q zhubnu - chlapec. Je to o každém z nás. Jak to mají ostatní, to je třeba hezký popsáno a nastineno na blogu Má obojku :)

3 sugr sugr | E-mail | Web | 9. října 2017 v 20:17 | Reagovat

To jsou tedy věci, můj tatínek by řekl, že lidi roupama nevědí coby, ale je pravda, že dřív prý takové věci nebyly. ;-)
Dědečkové či babičky byli buď muž nebo žena a tím to haslo! :-D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama